LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 11457016
*
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
Estimate:
500
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 20 2017
at 19:04:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 21:38:20
1
300 kr
17/11 22:29:45
2
500 kr
18/11 11:02:35
3
600 kr
19/11 09:05:26
3
Vinnande bud
19/11 13:02:40
4
700 kr
19/11 13:02:40
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: germany ljuskronor takarmatur taklampa taklampor tyskland 1960-tal
-
8198 HANGING LAMP
Karl Johanstil. Diameter: 44 cm, modifierad.
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:45
-
8225 CHANDELIER
rococo style, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. ..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:35
-
8080 LIGHTING ARMAT..
height: 52cm cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:12
-
7200 LIGHTING ARMAT..
Maiolica, fd fotogen, diameter: 50 ca,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:28
-
7358 LIGHTING ARMAT..
Maria Theresia, pendants, height: 46 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:50
-
7359 LIGHTING ARMAT..
Maria Theresia, pendants, height: 50 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:53
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/11 21:38:20 | 1 | 300 kr |
17/11 22:29:45 | 2 | 500 kr |
18/11 11:02:35 | 3 | 600 kr |
19/11 09:05:26 | 3 | Vinnande bud |
19/11 13:02:40 | 4 | 700 kr |
19/11 13:02:40 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
-
8198 HANGING LAMP
Karl Johanstil. Diameter: 44 cm, modifierad.
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:45 -
8225 CHANDELIER
rococo style, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. ..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:35 -
8080 LIGHTING ARMAT..
height: 52cm cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:12
-
7200 LIGHTING ARMAT..
Maiolica, fd fotogen, diameter: 50 ca,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:28 -
7358 LIGHTING ARMAT..
Maria Theresia, pendants, height: 46 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:50 -
7359 LIGHTING ARMAT..
Maria Theresia, pendants, height: 50 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:53